Rozhovor s Irethis

Irethis je mimo jiné známou autorkou na Wattpadu, jejich ambassadorkou, grafičkou i kritičkou. V létě se jí splní sen, který má společný každý pisálek - vydá si svou vlastní knihu. Irethis se se svými čtenáři neustále dělí o něco ze své tvorby - zde můžete vidět její vlastní obrázek postavy z připravované knihy.

1. Co tě vedlo k tomu, že sis založila účet na Wattpadu?
Především zvědavost. Netajím se tím, že jsem vůči aplikaci měla dost silné předsudky a pochybovala jsem, že tam vůbec bude psát někdo jiný než opravdoví amatéři, co si chtějí jen pohonit ego na přečteních.
Spolužačka to dost vychvalovala, a tak jsem si jednoho dne řekla, že se na to "jen podívám". Myslím, že ještě téhož dne jsem měla v knihovně několik skvělých příběhů a první koncept.

2. Tvým prvním publikovaným příběhem je, pokud se nemýlím, Poslední druid. Čekala jsi, že s ním budeš mít takový úspěch? A jak tě právě tento příběh napadl?
Abych pravdu řekla, před Posledním druidem jsem zveřejnila asi osm částí příběhu Cvičky a otěže, který mi teď leží v konceptech, a plánuji se k němu časem vrátit. Ovšem publikovaný byl asi jen týden, než ho vystřídal právě první dokončený příběh Poslední druid.
Nápad přišel už dávno předtím, než jsem si založila na Wattpadu účet, měla jsem sepsaný prolog a myšlenku. Ani nevím, jak jsem k tomu přišla. V té době jsem hodně hrála World of Warcraft a napadlo mě, že o druidech příliš knih není. Při tvorbě utajené komunity mě zase inspiroval Harry Potter, k motivu klanů jsem se dostala přes svou oblíbenou knihu Válečníci od Erin Hunter. Dalo by se říct, že je to taková směs mých inspirací, která nakonec vytvořila poměrne zajímavý celek.
Ohlasy jsem zprvu nečekala vůbec, pamatuji si nadšení z každého nového hlasu, a jak jsem se doma chlubila patnácti přečteními. Nikdy jsem svá díla veřejně nepublikovala, a tak to pro mě byla úplně nová zkušenost.

3. Uvažovala jsi někdy o vydání Posledního druida?
Ano, dokonce jsem ho naivně poslala do několika vydavatelství.
Zpětně v něm ale vidím ohromné nedostatky, což je také důvod, proč je aktuálně stažený z profilu a čeká na přepracování. Kdo ví, možná nová verze vyjde na samonáklad někdy v budoucnu.

4. Nyní budeš vydávat knihu Teorie blázna, že? Jak ses k tomu dopracovala?
Je to jen krátká povídka, která si podle uznávaných spisovatelů a lidí "z branže" ani nemůže dovolit být vytištěna, právě kvůli své délce a jednoduchosti.
Rozhodla jsem se pro tisk spíše z toho důvodu, že mám i zájemce jiných věkových kategorií, kteří si s Wattpadem ani technikou často nerozumí. Chtěla bych jim tedy dopřát pro ně pohodlnější možnost, jak se ke knize dostat. A pak je tu samozřejmě zájem ze strany místních čtenářů.

5. Kdy jsi začala psát?
Povídky jsem začala psát už na prvním stupni základní školy, vždycky si je ráda přečtu a zasměju se nad tím, jak pohádkové to všechno bylo. Myslím, že moje úplně první dokončená povídka byla 'Velká matematická záhada' - detektivka o tom, jak z učebnic zmizela čísla a dívka se nemohla pořádně učit, proto se rozhodla, že je najde a vrátí zpět na jejich místo. Následovaly pak ještě další, jako například 'Cvrček, který necvrkal, protože byl autista' nebo 'Pes Holan a dvojníci', což bylo asi historicky mé první fantasy.
Po téhle fázi, kdy jsem psala, jsem se na nějakou dobu odmlčela, dokud jsem na druhém stupni nenavázala skvělý vztah s češtinářkou. Motivovala mě ke psaní, a tak jsem opět začala s krátkými povídkami. Zanedlouho se má záliba nějak dostala k dívčímu osazenstvu školních lavic, a já měla co dělat, abych stíhala plnit zakázky na fanfikce. V tu dobu jsem také začala psát příběh Černokřídlá o posmrtném životě.
S přechodem na střední přišel další útlum, který trval asi do druhého ročníku - to jsem se zmínila kamarádce, že ráda píšu, no a ona začala také psát a později objevila Wattpad. Od té doby už publikuji na téhle síti.

6. Co tě inspiruje a motivuje ke psaní?
To hodně záleží na samotném příběhu, inspiraci beru pokaždé z trochu jiného zdroje. Někdy mi stačí procházka nebo dobrý film, jindy mě dokáží k další kapitole inspirovat domácí práce a učení se ke zkouškám.
Motivují mě mí čtenáři, ale především jde o vnitřní touhu něco dokončit.

7. Máš nějaké cíle na wattpadu a ohledně psaní?
Moje cíle jsou hodně abstraktní - chci se neustále zdokonalovat a vyvíjet svou tvorbu, posouvat ji vpřed.
Mým největším cílem je ale napsat dílo románové velikosti, se vším, jak má být. Ráda bych zkusila psát "normální" knihu, která má oproti krátkým kapitolám na Wattpadu i čtrnáct tisíc slov. Bude to dřina, ale věřím, že časem se k tomu dopracuji.

8. Čemu se věnuješ kromě psaní?
To je trochu široká otázka.
Tady na Wattpadu především amatérské grafice, pak se snažím i o kritiky a recenze.
Mimo Wattpad běžně vedu skautský oddíl a dělám dobrovolnici u autistické slečny, obojí jsem ale musela přerušit, protože jsem na půl roku odjela do Anglie jako au-pair.
Ráda kreslím, maluji a obecně tvořím.

9. Co tě vedlo k tomu začít s grafikou?
Vždy mě fascinovaly výtvory ostatních amatérů, zkrátka jsem to chtěla umět taky. Nic složitého v tom není.

10. A co bys poradila těm, kteří chtějí s grafikou začít? Myslíš, že je moudré začít hned s Photoshopem nebo bys doporučila jinou "aplikaci"?
Já sama jsem začínala s Canvou, ale nebyl to ani měsíc a už jsem se snažila naučit základy Photoshopu.
Samozřejmě si ale myslím, že je vždy lepší začít s něčím jednoduchým. Nejde ani tak o zkušenosti s tvorbou jako takovou, ale o vědomí a učení se, co do grafiky patří, co ne a jak se toho vyvarovat. Ve Photoshopu je tolik funkcí, že by začátečník ztratil přehled a pokud grafiku nikdy nedělal, neuvědomil by si, jaké funkce potřebuje a k čemu jsou. U jednodušších programů si snadno zafixuje pojmy jako je ořezávání, vrstvení, sytost a podobně, pokud to není jen aplikace ve stylu "přidej filtr".

11. Jaké rady bys dala nováčkům ve psaní?
Psát, psát a psát. První díla nebudou dokonalá, ale s každou větou se bude pomalu brousit autorův styl vyjadřování.
A pak tradičně hodně číst kvalitní tištěnou literaturu, sám se učit (protože "nebrali jsme to ve škole" není výmluva) a především nechat si poradit od druhých, i když to nebude komentář plný chvály a tleskánků, můžeme si z něj hodně odnést.

12. Moc ti děkuji za rozhovor! Chtěla bys ještě něco říct?
Já děkuji!
Nejspíš je to všechno, otázky byly dost zajímavé.

Zde je odkaz na její profil, který určitě stojí za prohlédnutí. 

Komentáře

  1. Moc zajímavý rozhovor! :) Já osobně wattpadu příliš nefandím. Dříve jsem tam hodně přispívala, měla jsem opravdu úspěch. Odradila mě od toho ovšem komunita wattpad užiatelů, kterou tvoří především jedemáctileté holčičky se špatnou gramatikou a erotickými příběhy. Kvalitních příběhů se tam dá najít bohužel velmi málo. Každopádně Irethis působí fajn a přeji ji mnoho úspěchů :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Na Wattpadu musíš prostě hledat a hledat, abys našla něco dobrého. :D Děkuji! :)

      Vymazat

Okomentovat

Velice děkuji za komentář. Jakmile se dostanu od knihy k notebooku, odpovím na něj. :)