Zábavné dějiny - pro nedějepisné hlavy

Co se stalo v roce 1212? Kdo byl prvním českým králem z rodu Přemyslovců? Kdy zemřel Václav III.? Na tyto a spousty dalších otázek jsem hledala odpovědi v zaprášené učebnici dějepisu a potrhaném sešitě, ale ne a ne si je zapamatovat. A potom mi to došlo, vždyť to může být zábava! Pojďte se podívat na tipy o zábavném učení, věřím, že to nejednomu z vás pomůže.
Dějepis mi vždy připadal nejnudnější. Koho zajímá, co se stalo před tolika stovkami let? A k čemu nám to bude? Takto jsem se sebe vždy ptávala, kroutila očima a házela po domě učebnicí. Jenže jednoho dne... mě dějepis začal bavit.
Stalo se to jedno pochmurné úterý. Venku byla zima, která lezla až do morku kostí, a kvůli sněhu vypadl proud. Neměla jsem žádnou knihu, kterou bych si ráda přečetla, a tak jsem se rozhodla zapálit svíčky a věnovat se dějinám.
„Přemysl Otakar I. měl ženu Adlétu a díky ní...“ povídala jsem si monotónně. Ale potom jsem si řekla, proč z toho neudělat hru, do které zapojím celou rodinu. Všem jsem dala přečíst své zápisky, na papírky jsem napsala jména panovníků a každý si jedno jméno vylosoval. A už to jelo: „Jmenuji se Václav I. Od malička jsem miloval lov, ale jednoho osudného dne jsem kvůli této zálibě málem zemřel...“ Dostala jsem jedničku a všichni jsme se pobavili!
Na dějiny jsem si vymyslela i spoustu dalších her - od Aktivit na Přemyslovce přes Monopoly až po Osadníky z Katanu.
Také jsem vytvářela komiksy, hrála divadla, pouštěla si různá videa... Z dějepisu se v mžiku stal můj nejoblíbenější předmět.

Tipy na učení:

Hry (Můžete vymyslet vlastní hry nebo jen předělat ty, které
    dobře znáte. Vědomostní otázky, pantomima, je spousta
    možností!)
Videa (Existuje hodně krátkých i dlouhých filmů, u kterých se můžete pobavit i poučit. Za sebe doporučuji Dějiny udatného českého národa, které - ačkoliv jsou pro děti, dokáží pomoct i daleko starším lidem.)
Komiksy (Tady už to je čistě na vás. A asi to nebude úplně pro každého. Pokud jste ale kreativní duše a rádi kreslíte nebo třeba vytváříte v grafických programech, co zkusit udělat komiks. Podle historických událostí. Můžete si jej po vytvoření prohlížet a spoustu si toho zapamatujete!)

Také mi v učení hodně pomohl přehledný sešit. Vždyť to není tak těžké. Vždy jsem si na hodinu dějepisu připravila pouzdro s gelovkami, podtrhovala nadpisy a důležitá data i informace, psala jimi nejdůležitější pojmy a vše ještě zlepšilo co nejlépe vypadající písmo. V takovém sešitě se mi potom učí jedna báseň.
A na co tedy čekáte? Učebnici dějepisu nepodpalujte, jelikož ji možná budete potřebovat, ale zkuste se na to jednou podívat optimisticky. Vyberte si činnost, která vás baví nejvíce, a pusťte se do toho!

Komentáře

 1. Skvělé tipy! Já bych se spoustu věcí bez mnemotechnických pomůcek na škole nikdy neměla šanci naučit :)

  MIA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji! Jsem ráda, že je někdo využije. :)

   Vymazat
 2. Dejepis som milovala, milujem a očividne milovať budem. Ako aj fakta, pikošky tak aj romány. A to nehovorím o hrách, kvizoch a súťažiach. My sme v tomto rovnaké s mamkou i so sestrou. Jednoducho nás história fascinuje a vždy sa radi dozvieme niečo nové. A práve počas vianoc vymyslame ako sa zabaviť. Možno sa inšpirujem aj tvojimi radami aspoň sa pod stromčekom zabaví celá rodina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, přeji krásné Vánoce! :)

   Vymazat

Okomentovat

Velice děkuji za komentář. Jakmile se dostanu od knihy k notebooku, odpovím na něj. :)