Zábavné dějiny - pro nedějepisné hlavy

Co se stalo v roce 1212? Kdo byl prvním českým králem z rodu Přemyslovců? Kdy zemřel Václav III.? Na tyto a spousty dalších otázek jsem hledala odpovědi v zaprášené učebnici dějepisu a potrhaném sešitě, ale ne a ne si je zapamatovat. A potom mi to došlo, vždyť to může být zábava! Pojďte se podívat na tipy o zábavném učení, věřím, že to nejednomu z vás pomůže.
Dějepis mi vždy připadal nejnudnější. Koho zajímá, co se stalo před tolika stovkami let? A k čemu nám to bude? Takto jsem se sebe vždy ptávala, kroutila očima a házela po domě učebnicí. Jenže jednoho dne... mě dějepis začal bavit.
Stalo se to jedno pochmurné úterý. Venku byla zima, která lezla až do morku kostí, a kvůli sněhu vypadl proud. Neměla jsem žádnou knihu, kterou bych si ráda přečetla, a tak jsem se rozhodla zapálit svíčky a věnovat se dějinám.
„Přemysl Otakar I. měl ženu Adlétu a díky ní...“ povídala jsem si monotónně. Ale potom jsem si řekla, proč z toho neudělat hru, do které zapojím celou rodinu. Všem jsem dala přečíst své zápisky, na papírky jsem napsala jména panovníků a každý si jedno jméno vylosoval. A už to jelo: „Jmenuji se Václav I. Od malička jsem miloval lov, ale jednoho osudného dne jsem kvůli této zálibě málem zemřel...“ Dostala jsem jedničku a všichni jsme se pobavili!
Na dějiny jsem si vymyslela i spoustu dalších her - od Aktivit na Přemyslovce přes Monopoly až po Osadníky z Katanu.
Také jsem vytvářela komiksy, hrála divadla, pouštěla si různá videa... Z dějepisu se v mžiku stal můj nejoblíbenější předmět.

Tipy na učení:

Hry (Můžete vymyslet vlastní hry nebo jen předělat ty, které
    dobře znáte. Vědomostní otázky, pantomima, je spousta
    možností!)
Videa (Existuje hodně krátkých i dlouhých filmů, u kterých se můžete pobavit i poučit. Za sebe doporučuji Dějiny udatného českého národa, které - ačkoliv jsou pro děti, dokáží pomoct i daleko starším lidem.)
Komiksy (Tady už to je čistě na vás. A asi to nebude úplně pro každého. Pokud jste ale kreativní duše a rádi kreslíte nebo třeba vytváříte v grafických programech, co zkusit udělat komiks. Podle historických událostí. Můžete si jej po vytvoření prohlížet a spoustu si toho zapamatujete!)

Také mi v učení hodně pomohl přehledný sešit. Vždyť to není tak těžké. Vždy jsem si na hodinu dějepisu připravila pouzdro s gelovkami, podtrhovala nadpisy a důležitá data i informace, psala jimi nejdůležitější pojmy a vše ještě zlepšilo co nejlépe vypadající písmo. V takovém sešitě se mi potom učí jedna báseň.
A na co tedy čekáte? Učebnici dějepisu nepodpalujte, jelikož ji možná budete potřebovat, ale zkuste se na to jednou podívat optimisticky. Vyberte si činnost, která vás baví nejvíce, a pusťte se do toho!

Komentáře

  1. Skvělé tipy! Já bych se spoustu věcí bez mnemotechnických pomůcek na škole nikdy neměla šanci naučit :)

    MIA

    OdpovědětVymazat
  2. Dejepis som milovala, milujem a očividne milovať budem. Ako aj fakta, pikošky tak aj romány. A to nehovorím o hrách, kvizoch a súťažiach. My sme v tomto rovnaké s mamkou i so sestrou. Jednoducho nás história fascinuje a vždy sa radi dozvieme niečo nové. A práve počas vianoc vymyslame ako sa zabaviť. Možno sa inšpirujem aj tvojimi radami aspoň sa pod stromčekom zabaví celá rodina.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Velice děkuji za komentář. Jakmile se dostanu od knihy k notebooku, odpovím na něj. :)