Kola chronografu se roztáčejí! | Rudá jako rubín

Autorka: Kerstin Gier
Originál: Rubinrot
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 336
Shrnutí děje: Příběh vypráví o šestnáctileté Gwendolyn Shepherdové, která žije se svou matkou, bratrem Nickem, sestrou Caroline, příšernou tetou Glendou, sestřenkou Charlotte a babičkou, které ale žádný z jejích vnoučat neřekne jinak, než lady Arista. Navíc její rodina skrývá děsivé tajemství. V ženské rodové linii se jim totiž předává časocestovací gen, který umožní jeho nositelům navštěvovat minulost. Cestovatel si potom bude moct vybrat, zda chce nekontrolovatelně skákat do minulosti nebo cestovat bezpečně pomocí stroje času - chronografu. Jenže tento stroj funguje na krev! Navíc jsou Strážci v lóži hraběte Saint Germaina posedlí tím, aby se do něj načetla krev všech cestovatelů. Tento gen má zdědit její sestřenice Charlotte a od malička je na to řádně připravována. Umí doslova vše, aby v minulosti nevzbudila poplach a v klidu mohla plnit svou úlohu. Takže dokáže tančit menuet, šermovat a dokonce vyjmenovat všechny panovníky, kteří v Anglii vládli. Jenže vše se zbortí, když do minulosti přeskočí Gwendolyn a zjistí se, že celou dobu vyučovali špatnou osobu.

Hodnocení obálky: Je jedním slovem dokonalá. Vypadá tak nějak naivně a roztomile, prostě odráží povahu hlavní hrdinky. Líbí se mi, že je naprosto jednoduchá, a přitom má v sobě úplně vše.

Názor na knihu: Kniha mě nejdříve nezaujala. Připadalo mi to... možná nezáživné? Teď ale nechápu, co se mi na tom mohlo nelíbit. Tu knihu totiž opravdu zbožňuji. Autorka vymyslela úžasná pravidla a díky různým zápiskům Strážců, které jsou mistrně vloženy mezi jednotlivé kapitoly, mi příběh připadá ještě reálnější.
Celá kniha se čte úplně fantasticky, protože má jednak autorka dokonalý styl psaní a navíc je psána velkým písmem (odhaduji 12-14 ve wordu). Dříve jsem si myslela, že mi vadí, když je v knize nějaké nespisovné slovíčko jinde než v přímé řeči. Možná mi to vadí i teď, ale ne v téhle knížce. 
A co je na téhle knize nejneuvěřitelnější? To, jak na sebe všechno navazuje a tajemství se postupně odhalují. To, co se zdá v prvním díle nedůležité, se ve třetím rozvine a zjistíte, že to má naprosto fatální důsledky.
Mám celkem problém sympatizovat s hlavními hrdinkami snad všech příběhů. Ve většině případech jsou mi hrozně nepříjemné a mám chuť je shodit ze skály, ale tady to tak není. Gwendolyn je naprosto báječná a skvělé bláznivá. Je to typ člověka, se kterým bych chtěla ve skutečnosti kamarádit. A její láska ke Gideonovi je sice hrozně náhlá, ale i to jen symbolizuje to, že dívka v pubertě je schopná se zamilovat během minuty.
Ze začátku jsem Gideona nesnášela. Proč mi mou Gwendolyn neustále jen urážel? Ale jak jsem četla dál, uvědomila jsem si, že to je neuvěřitelně sladký. A že i samotný Gideon je prostě božský.
Autorka zvládla mistrně všechny postavy. Charaktery vykreslila tak dokonale, že jste je prostě museli buď milovat nebo nenávidět. A je úžasné, že z Gwendolyn neudělala, jak je u spousty YA knih dobrým zvykem, další Mary Sue. Gwenny má spoustu chyb a v knize je značně ukáže. Ale to je další věc, proč je tato trilogie prostě báječná!
Dlouho jsem přemýšlela, co se mi na knize nelíbí. Ale ačkoliv jsem první, druhý i třetí díl četla tak pětkrát, zkrátka na nic nemůžu přijít. Prostě je to moje srdcovka a já o ní nezvládnu říct jedinou špatnou věc. Proto asi není překvapení, když řeknu, že tomu dávám plný počet hvězd.

Komentáře

 1. Výborná recenze :) Tahle série patří mezi mé nejoblíbenější a nadšená jsem i z filmů :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji! Těší mě, že se ti recenze líbí. Já bohužel filmům tolik nepropadla - na první i druhý se dá dívat, ale třetí úplně zpackali tím, že se neřídili knihou. :D

   Vymazat
 2. Já zatím viděla jen film a ten se mi teda moc nelíbil a odradil mě od čtení knihy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdybych také viděla jako první film, do knihy bych se rozhodně nepouštěla. Ale jakožto člověk, co viděl film i četl knihu, ti musím říct, že tyto dvě věci prostě nemůžeš srovnávat. Na knihu se musíš jako na něco úplně jiného. :)

   Vymazat
 3. Nevím, jak je možné, že jsem dosud o knize (ani o filmu) neslyšela, protože mě kniha opravdu zaujala! Moc hezky jsi to napsala, paráda!:)
  Knihokopka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji! Strašně mě potěší, když zjistím, že jsem někoho nalákala na knihu. :)

   Vymazat
 4. Musím se přiznat, že tahle série mě moc nezaujala. Osobně se mi obálky právě vůbec nelíbí, ale to by nebyl ten problém. Mám pocit, že to není série pro mě...:-) Ale moc hezká recenze! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak je jasné, že se kniha nemůže zalíbit všem... Já třeba nechápu, jak můžou být všichni unesení Percy Jacksonem! :D A moc děkuji! :)

   Vymazat

Okomentovat

Velice děkuji za komentář. Jakmile se dostanu od knihy k notebooku, odpovím na něj. :)