Co dělat, když nechápu probíranou látku?

Někdy se prostě semele spousta věcí a ani ti, kteří učivo vždy bez problému pochopí, narazí na háček. Tak se stalo i mně. Byla jsem dlouhou dobu nemocná a ve škole zatím začali probírat násobení a sčítání s odmocninami a já to nebyla schopná pochopit. Seděla jsem nad tím a lámala si hlavu, ale potom jsem si řekla, že mnohem účinnější bude, když s tím něco udělám a nebudu se to jen snažit pochopit. Lepší bude, když to prostě pochopím!

 • Probádejte internet! 
V dnešní době je na internetu zkrátka všechno! Stačí, když si zadáte název požadované látky a proklikáte se všemožnými praktickými i teoretickými texty. Určitě naleznete spoustu online cvičení, pouček i dalších všemožných věcí. Pokud se vám ale nechce hledat, na konci článku vám dám odkazy na různé stránky.
 • Nebojte se říct o pomoc!
Je nejspíš jasné, že učitel za vámi domů nepřijde, aby vám látku vysvětlil, ale i tak máte spoustu možností. Ne každý tuto výsadu má, ale pokud bydlíte s někým, kdo by vám mohl pomoct, (starší sestra, mamka,...) tak si mu řekněte. Není nic jednoduššího. Další možností je požádat spolužáka nebo spolužačku. Pokud netrpíte morem nebo jinou nakažlivou chorobou, jistě vám rádi pomohou. A navíc třeba získáte nového kamaráda, se kterým si... budete povídat o knihách!
 • Opakování je matkou moudrosti!
Platí to u slovíček do angličtiny, příkladů do matematiky nebo nové gramatiky v češtině. Zkrátka opakujte a opakujte a věřte, že se vám pak bude o tom učivu i zdát! 
 • Přehledně všechno rozepište a sepište!
Uvedu příklad na vedlejších větných členech v češtině. Nejdříve napíšete, jaké všechny existují. A potom k nim budete přidávat, jak je poznáme, jak se značí, příklady ve větách, k čemu se vážou,... A tak to jde u všeho. Pokud si nemůžete zapamatovat pár slovíček, není nic jednoduššího, než si je napsat na kartičky a oblepit s nimi okna, zdi i dveře. Budete je mít stále na očích a váš mozek si to tak lépe zapamatuje. 
 • Zkuste se k učivu vracet!
Víte co je lepší, než sedět tři hodiny v sešitech a rvát si z té nudy vlasy? Učit se deset minut každou hodinu. Mám to vyzkoušené. Když jsem se učila periodickou tabulku prvků, napsala jsem si všechny prvky na kartičky a vždy po nějaké době kartičky vzala a dvakrát nebo třikrát je projela. Brzy jsem byla hotová a mohla se věnovat jiným věcem - těm zábavnějším.

A tady už jsou ty slíbené odkazy:
1. http://www.e-matematika.cz/ (něco z matematiky pro žáky základních, středních i vysokých škol)

2. http://www.onlinecviceni.cz/exc/list_sel_topics.php (čeština a matika pro základní školu)

3. http://dumy.cz/ (vlastně úplně všechno)

4. https://www.pravopisne.cz/ (češtinářské základy pro všechny)

5. http://www.jazyky-online.info/ (čeština, angličtina i další jazyky)

Komentáře

 1. Článek přímo pro mě. U mě je trochu problém s tím, že mě daný obor ani trochu nebaví, a proto je zápal do učení menší než by měl být.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je špatné, když tě to, co děláš, nebaví. Zkus si na svém oboru najít pozitiva - třeba se to potom zlepší, když si uvědomíš, že to nemusí být hrozné, jak se zdá. :)

   Vymazat

Okomentovat

Velice děkuji za komentář. Jakmile se dostanu od knihy k notebooku, odpovím na něj. :)