Nastupte do dalšího školního roku připraveni!

Už je to tu zase! Ty dva měsíce tak hrozně rychle utekly. Nemůžu uvěřit, že čtvrtého září už jdu do osmé třídy. Do tak zlomového ročníku, který mi pomůže nebo uškodí v přestupu na střední. Stačí mi, abych si tohle řekla, a jsem na dně. Abych vás obeznámila s mou osobností, jsem hrozný stresař. Pokud nemám vše pod kontrolou, nemohu existovat. A to platí i o učení. Ať už jste taky takoví nebo ne, jistě vás zajímá, jak uspět. A pokud chcete mít vše pod kontrolou a být připraveni, dejte se do dalšího čtení. A je jedno, jestli jste na základní, střední nebo vysoké, protože tyhle rady se vám budou hodit vždy.

Učte se pravidelně!

Jaký způsob učení je nejefektivnější? No přece ten pravidelný! Každý den si sedněte a projeďte nové učivo. Tak budete mít větší jistotu a klid, že test zvládnete, jelikož budete prakticky jen opakovat. Zároveň se vám vědomosti lépe uloží v mozku, protože je lepší, když se naučíte každý den trochu, než kdybyste se za víkend měli naučit celá nepravidelná slovesa, padesát nových slovíček a vedlejší věty.

Nezapomínejte na vaše potřeby!

Je sice obdivuhodné, když někdo vydrží sedět pět hodin u stolu a zírat do učebnic. Bohužel to moc nepomáhá. Učení daleko lépe vstřebáte, když si odpočinete. Relaxujte, dělejte to, co vás baví. Když budete odpočatí, bude se vám do učení chtít víc.

Dejte si reálné cíle, které splníte!

Je jedno, jestli za reálný cíl považujete to, že dostanete dvojku z dalšího testu z chemie nebo jedničku na vysvědčení. Každý má hranice toho, co dokáže, někde jinde, takže začněte s malými krůčky. Je lepší slavit vítězství z jednoho malého splněného cíle, než jich mít dvacet nesplnitelných. Na začátku roku si do deníčku zapište, co přesně chcete dokázat a v čem je tento rok zlomový. Děláte maturitu? Čekají vás přijímačky na gympl, střední? Je jedno, co to je, pro každého z vás je tenhle rok v něčem důležitý. Tak do toho!

Nastavte si priority!

Co je pro vás důležitější? Hra na kytaru nebo prospěch ve škole? Sepište všechny své zájmy a aktivity a očíslujte je čísly podle důležitosti a oblíbenosti. Tak budete vědět, co je pro vás opravdu důležité a při nedostatku času zjistíte, které aktivity máte vynechat.

Organizujte! Barvěte, lepte, zdobte, pište!

Nevím, jak vám, ale mně se nejlépe učí v hezkých sešitech, kde je učivo barevně podtrhané a psané krasopisně. Nejenže si má fotografická paměť lépe vzpomene na něco, co je zeleně podtrženo, ale hlavně se v tom lépe orientuje. Navíc si budete svou dobře odvedenou práci rádi prohlížet a tím se i naučíte!

Hlavně v klidu!

Tento bod píšu částečně i pro sebe. Prostě nestresujte. Test napíšete tak, jak nejlépe umíte. Udělali jste, co jste mohli. Víc už ani nejde. Dřeli jste. Takže tu zatracenou jedničku dostanete! Tohle si řekněte před každým testem. Vím, že je snadné něco říkat, ale něco jiného udělat. Představte si tohle - všichni jsou nervózní, protože si dřív nebo později musí uvědomit, že dobré známky a pravidelné učení jim zajistí nejlepší pozici pro dobrou budoucnost.

Přeji vám hodně úspěchů v novém školním roce! Krásné dny, které prožijete s učiteli, spolužáky a učebnicemi.


Komentáře

 1. Veľmi šikovné rady, ako aj píšeš, fakt vhodné pri každom stupni štúdia. Páči sa mi, ako spomínaš priority a aj vlastné potreby, to je veľmi dôležité a veľa ľudí na to zabúda. Pritom ja som si na vlastnej koži overila, že ak jem správne, spím naozaj každú noc poriadne, a mám jasné ciele, ktoré túžim dosiahnuť, pracujem oveľa-oveľa lepšie a preukáže sa na to nielen na mojich známkach, ale aj na mojej spokojnosti so životom.
  Asi ako väčšina študentov, ja tiež chodím na pivo, obľubujem karaoke, sledujem seriály akoby mi niekto za to platil, jem priveľa čokolády, občas si až pri svitaní uvedomím, že som akosi zabudla ísť spať. Tiež mám predmety, ktoré neznášam, tiež musím robiť projekty, ktoré ma nie vždy bavia. Okrem toho sa vyrovnávam so životom na intráku, snažím sa naučiť variť, chodím do práce a občas neviem, čo so sebou. :D
  Treba však začať v malom a ako píšeš: S REALISTICKÝMI CIEĽMI. Preto som aj napísala jeden pomerne stručný článok o 2 veciach, o ktorých som presvedčená, že ak ich prestaneme robiť, budeme produktívnejší. :)
  Ak ťa to zaujalo, prečítaj si ho tu: http://timkablog.sk/chces-byt-produktivny-prestan-robit-toto/

  A aj tebe úspešný štart do nového roka!

  OdpovědětVymazat
 2. Pokazde, kdyz nekomu reknu, ze skolu miluju, tak mi rikaji, jak jsem divna. Mam rada skolu a bavi me studovat, protoze diky ni, dosahnu sveho cile. Bavi me byt ve skole uspesna.
  Tento clanek je trefny a hodne hezky napsany:))

  Https://yourvee.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, těší mě, že někomu může pomoct a líbí se ti. Já se taky ráda vzdělávám, protože mám hodně vysoké cíle (rozhoduji se mezi právem a politologií, popřípadě psychologií nebo žurnalistikou), takže budu muset makat. :)

   Vymazat
 3. Ahoj, nemusíš se ničeho bát. Už je to šest let, co jsem nastupovala do osmé třídy. Hlavní je začít přemýšlet o tom co v budoucnu budeš dělat, co vlastně chceš studovat. Pak už jen zvládnout příjmačky. Opravdu to není nic hrozného. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, mám zatím čtyři vysněné obory, kam bych se chtěla hlásit, ale nevím, jaký bude ten konečný. Rozhoduji se mezi politologií, právy, psychologií a žurnalistikou. Hlavně, abych zvládla ty přijímačky. :)

   Vymazat

Okomentovat

Velice děkuji za komentář. Jakmile se dostanu od knihy k notebooku, odpovím na něj. :)